BizSolutions

More Website Templates at TemplateMonster.com!

Dieta a uzaleŻnienie

Ocena stanu odŻywienia organizmu osoby uzaleŻnianej powinna byĆ uzupełnieniem terapii.

Dlaczego ważne jest wspieranie dietą leczenia uzależnień?
To najczęściej zadawane pytanie klientów naszego gabinetu.

strzalka


Uzależnienie jest chorobą, która uszkadza i wyniszcza sfery życia:

 • fizyczną i biologiczną
 • psychiczną
 • społeczną
 • duchową 

Choroba może jednak być powstrzymywana, jeżeli osoba uzależniona podejmie systematyczną terapię odwykową wspierającą odpowiednią dietą, która pomoże osobie uzależnionej łagodniej i z większą skutecznością przejść przez proces leczenia..

Proces terapii osoby uzależnionej obejmuje:
1. Konieczność zmian psychologicznych
2. Naprawianie kontaktów z innymi ludźmi
3. Uświadomienie sobie swojego życia duchowego
4. ODŻYWIANIE ORGANIZMU – odpowiednią dietą 

Konieczne jest nie tylko odtrucie i odkwaszenie organizm, ale także leczenie różnego rodzaju schorzeń spowodowanych chronicznym zatruciem, niedożywieniem komórek, deficytem witamin i minerałów oraz innych substancji odżywczych potrzebnych dla zdrowia i niszczonych przez alkohol, narkotyki, inne substancje chemiczne.
W celu ogólnej poprawy i wyrównania niedoborów składników pokarmowych dobrze jest uzupełniać dietę talerzową po przez odpowiednie dobrane naturalne suplementy.
Wynika to z tego, że osoba uzależniona często odżywia się źle.
Nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na podstawowe składniki pokarmowe, co sprawia, że nie otrzymuje on wraz z pożywieniem wystarczającej ilości energii, białka ( alkohol zabija białko), dobrych tłuszczy i węglowodanów złożonych i innych elementów niezbędnych do utrzymania struktury komórki.

Alkohol, narkotyki zaburzają proces odżywiania, osłabiają mechanizmy organizmu odpowiedzialne za kontrolę poziomu glukozy we krwi. W rezultacie powoduje, że mózg i inne tkanki ciała zostają pozbawione glukozy, składnika potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu i źródła energii. W diecie osoby uzależnianej 20-30% wartości kalorycznej pochodzi z alkoholu, który jest źródłem tzw. pustych kalorii.

Straty w organizmie spowodowane nadużywaniem  alkoholu, narkotyków

  1. MÓZG, UKŁAD NERWOWY

Niedobory składników odżywczych mogą wywołać poważne i trwałe uszkodzenia funkcji mózgu. Szczególnie dotyczy to niedoboru Witaminy z grupy B. Powstają ostre problemy neurologiczne takie jak:

 • Upośledzenie czynności ruchowej i utratę pamięci, brak koncentracji.
 • Następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych prowadzące do wylewów.
 • Niszczenie komórek nerwowych w korze mózgowej prowadzące do obniżenia sprawności umysłowej - myślenie, uczuciowość, etyka, moralność
 • Zaburzenia psychiczne : kłopoty ze snem, psychozy , otępienie, majaczenia , halucynoza , depresja, padaczka

2. SERCE, UKŁAD KRĄŻENIA
 • Arytmia, nadciśnienie, niewydolność krążeniowa, zawał, wahania ciśnienia
 • Zaburzenia i uszkodzenie mięśnia sercowego.
 • Polineuropatia alkoholowa ( uszkodzenie nerwów obwodowych)

  objawy między innymi: uczucie mrowienia i dolegliwości bólowe kończyn dolnych oraz bolesne skurcze łydek, trudności w chodzeniu.

3, PRZEWÓD POKARMOWY   Alkohol, narkotyki zaburzają proces odżywiania, oddziałując na trawienie, magazynowanie, wykorzystywanie i wydalanie składników pokarmowych.
W związku z tym dochodzi do:
 • Zaburzeń metabolizmu, odwodnienia i niedożywienia organizmu,
 • Nieżytów żołądka, choroby wrzodowej, zgag, wymiotów, biegunek,
 •  Miażdżycy, marskości wątroby,
 • Awitaminozy, zapalenia trzustki.

4. WĄTROBA

Alkohol, narkotyki są główną przyczyną uszkodzenia wątroby, w połączeniu ze złym odżywianiem zwiększa się ryzyko uszkodzenia tego narządu: stłuszczenie i stany zapalne wątroby, marskość wątroby, uszkodzenie regulacji poziomu cukru we krwi.

 • 5. TRZUSTKA

Trzustka należy do grupy narządów, której alkohol, narkotyki szkodzą najbardziej i bardzo ciężko jest organizmowi to uszkodzenie naprawić.
Osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków potrafią pić, zażywać nieprzerwanie przez kilkanaście dni. Tak duża podaż tych substancji jest dla trzustki najgorsza. Zniszczeniu ulegają te struktury, które odpowiadają za produkcję enzymów trawiennych oraz te, które wydzielają bardzo ważny składnik organizmu – insulinę, czyli peptyd, który pomaga dobrze wykorzystywać dostarczany cukier.
Badania wykazały, że niedożywienie organizmu zwiększa ryzyko rozwoju alkoholowego uszkodzenia trzustki – przyczyna dieta uboga w białko, która zaostrza skutki szkodliwego wpływu alkoholu, narkotyków na trzustkę.

 6. INNE SYSTEMY BIOLOGICZNE

Zostaje uszkodzona zdolność mechanizmów obronnych wobec chorób – układ odpornościowy.
Następuje zwiększona podatność na choroby.  
Obniżenie potencji męskiej, bezpłodność lub uszkodzenia płodu.

NIEDOŻYWIENIE ORGANIZMU prowadzi do deficytu witamin i składników mineralnych. 

Witaminy są niezbędne do odnowy komórek i prawidłowej przemiany materii, ponieważ regulują wiele procesów fizjologicznych. Przewlekłe intensywne picie i branie narkotyków , prowadzi do niedoboru wielu witamin, takich jak: A, C, D, E, K i witaminy z grupy B, które pomagają zachować zdrowie organizmu i jego komórek.

Składniki mineralne
U osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, powszechnie występuje niedobór składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, żelazo i cynk, chociaż alkohol sam w sobie nie wpływa na ich przyswajanie. Niedobór ten jest raczej zjawiskiem wtórnym, towarzyszącym innym problemom związanym z piciem alkoholu czy braniem narkotyków

Zalecenia dietetyczne:

Terapia odwykowa jest procesem. Wspieranie dietą leczenia też jest procesem. Osoba uzależniona powinna wprowadzać zmiany w nawykach żywieniowych.
Dlatego odżywianie organizmu osoby uzależnionej odbywa się etapami:

1. Odkwaszenie organizmu.

 Nadużywanie alkoholu , narkotyków, nikotyny czy kawy powoduje zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi do zakwaszenie organizmu, które utrudnia proces leczenia
.       

 • 2. Detox organizmu –  oczyszczenie  szczególnie wątroby, trzustki.   

       Poprawia wchłanianosić substancji odżywczych

 • 3. Zmiana Diety odpowiedniej dla osób uzależnionych powoduje zmniejszenie pragnienia na alkohol, narkotyki.

 

4. Wprowadzanie zmian nawyków żywieniowych metodą „małych kroków

 • 5. Uzupełnianie niedoborów w diecie suplementacją.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem,

ZadzwoŃ!!! 
UmÓw siĘ na spotkanie


Test - Niedożywienie komórek