BizSolutions

More Website Templates at TemplateMonster.com!

Hazard

Czym jest hazard?.

Hazard jest uzależnieniem niechemicznym , uznawanym przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę. Nałogowy hazardzista jest osobą, która straciła kontrolę nad grą: nie umie jej przerwać w odpowiednim momencie i zaczyna grać ponownie mimo narastania dramatycznych konsekwencji. Trudny do opanowania wewnętrzny przymus gry doprowadza do ruiny finansowej , rozpadu rodziny , konfliktów z prawem , osamotnienia, a nawet kroków mogących skończyć się samobójstwem.

Mimo przegrywania coraz większych sum, nałogowy gracz stale tłumaczy sobie , że to tylko przejściowa zła passa i łudzi się , że lada moment karta się odwróci. Rodzi się też przekonanie, że im więcej ryzykuje, tym więcej wygra. Obstawia wiec wyżej i wyżej w oczekiwaniu na gwarantowaną wygraną. Początkowo straty finansowe wyrównuje z bieżących dochodów, później zaczynają się problemy : musi zaciągać pożyczki, ma kłopoty ze zwrotem długów . Wierzy jednak , że każdą pożyczkę zwróci, i to z nawiązką, bo przecież następna gra musi przynieść wygrana. Ludziom ogarniętym obsesją grania takie złudzenia towarzyszą nieodmiennie.

Źródło: Psychologia.edu.pl

 

Terapia od hazardu polega na tym, że osoba uzależniona od hazardu musi nauczyć się nie grać czyli zmienić swoje nawyki, cechy.
Utrzymując abstynencje od grania łatwiej jest rozwiązywać problemy rodzinne, zawodowe a przede wszystkim finansowe. Jest to trudne i czasochłonne .
Jednak jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy hazardzista dostaje pomoc z zewnątrz.


Test - Czy hazard jest problemem w pani/pana życiu?